| | Andrzej Mleczko Piotr Mikulec
Szlak Okrężny wokół Tarnowa
Przewodnik Turystyczny
wydanie: I
rok wydania: Tarnów 2002
wydawca: PTTK O. Ziemi Tarnowskiej Tarnowskie Regionalne Centrum Koordynacji i Obsługi Turystyki
ISBN: 83-903260-3-7
objętość: 36 str.
format: 100 x 210 mm
opis: Tarnów leży u styku różnych krain geograficznych. Od Góry Św. Marcina, która leży na południe od Tarnowa rozpoczyna się Pogórze Karpackie, a właściwie jego część, Pogórze Ciężkowickie. Na północ od Tarnowa, to Kotlina Sandomierska, z wyróżniającym się Płaskowyżem Tarnowskim. Udając się na zachód znajdziemy się w Dolinie Dunajca, który majestatycznie toczy swe wody przez tę ziemię.
Ziemia tarnowska ma bogatą przeszłość historyczną. Mieszkańcom jej nie obce były zrywy i walki o wolność narodu i społeczeństwa. Świadczą o tym liczne pamiątki: pomniki, mogiły itp.
Po I wojnie światowej pozostało na tym terenie wiele cmentarzy wojskowych, na których wiecznym snem śpią wspólnie żołnierze armii austriackiej i rosyjskiej.
W czasie II wojny światowej okoliczne lasy były miejscem straceń wielu Polaków i Żydów. Tu ginęli ludzie miejscowi, żołnierze podziemia oraz przywożeni do tarnowskiego więzienia z innych terenów. Dlatego na Ziemi Tarnowskiej jest tyle mogił i pomników.
Okolice Tarnowa to ziemia, której uroku dodają krzyże przydrożne, różnorodne kapliczki, kościoły drewniane i murowane. Na Pogórzu spotykamy ciekawe ukształtowanie terenu (wąwozy, jary, osuwiska). W czasie wędrówki podziwiamy piękne widoki.
Wszystkie te okoliczności sprawiły, że Komisja Turystyki Pieszej przy Oddziale PTTK w Tarnowie organizując rajdy, zloty i inne imprezy turystyczno-patriotyczne na tym terenie, postanowiła w 1970 r. wytyczyć szlak okrężny wokół Tarnowa koloru czerwonego.
Szlak ten początkowo liczył 38 km, następnie 58 km, a obecnie 70,5 km. Miasto się rozrasta, drogi polne zamieniają się w ulice i drogi asfaltowe, dlatego żeby wędrować poza miastem szlak ulega modernizacji i wydłuża się.
Na ten szlak składa się wiele walorów turystycznych:
– prowadzi przez ciekawe tereny wokół Tarnowa,
– można go podzielić na małe odcinki 2 – 4 godz. wędrówki,
– do miejsc, w których rozpoczynamy wędrówkę po szlaku czerwonym jest dogodny dojazd autobusami komunikacji miejskiej, państwowej, prywatnych przewoźników oraz PKP,
– szlakiem tym można wędrować o każdej porze roku (w zimie przy dużych opadach śniegu na nartach),
– na szlaku tym można zdobywać punkty do odznak turystycznych OTP oraz krajoznawczych, regionalnych: „Miłośnik Ziemi Tarnowskiej“, „Szlakiem Cmentarzy I Wojny Światowej“.
Szlak okrężny wokół Tarnowa w treści przewodnika nazywany jest szlakiem czerwonym (zgodnie z oznakowaniem).
Zapraszamy na czerwony szlak. życzymy pięknych wycieczek i niezapomnianych wrażeń.
Anastazja Smagacz
|